Projektanci oświetlenia

A

A+A Cooren

AC/AL Studio

Achille Castiglioni

Achille Castiglioni & Pier Giacomo Castiglioni

Adriano Rachele

Adrien Gardère

Aksu & Suardi

Alberto & Francesco Meda

Alberto Saggia & Valerio Sommella

Alessandro Crosera

Alessandro Mendini

Alessandro Pedretti

Alessandro Zambelli

Alex & Manel Lluscà

Alex Sacchetti

Alltogether

Alvaro Siza

AMeBE Studio

Anderssen & Voll

Andrea Anastasio

Andrea Fogli

Andreas Bergsaker

Andreas Engesvik

Andreas Kowalewski

Andreas Lund & Jacob Rudbeck

Angelo Mangiarotti

Anne Louise Due de Fønss & Anders Lundqvist

Anon Pairot

Antonino Sciortino

Antonio Citerrio

Antonio Citerrio & Toan Nguyen

Antonio di Chiano

Antonio Norero

Arik Levy

Arne Jacobsen

Asger Risborg Jakobsen

Atelier Oï

Atle Tveit

B

Benjamin Graindorge

Benjamin Hubert

Benoit Chabert

Bernard-Albin Gras

Birger Dahl

Boris Klimek

Brian Rasmussen

Brian Sironi

Britt Kornum

Broberg & Ridderstråle

Bruno Rainaldi

C

Carlo Colombo

Carlo Forcolini & Giancarlo Fassina

Carlo Urbinati & Alessandro Vecchiato

Carlotta de Bevilacqua

Carlotta de Bevilacqua & Laura Pessoni

Carlotta de Bevilacqua & Paola Di Arianello

Carlotta de Bevilacqua & Paolo dell'Elce

Catarina van Matern & Lisa Lindström

Chaiyut Plypetch

Chak

Charles Williams

Chen Bikovski

Chen Karlsson

Chris Hardy

Christian Ghion et Basile Huez

Christian Girard

Christoph Friedrich Wagner

Christophe Gevers

Christophe Pillet

Clothilde & Julien

Constance Guisset

Corinna Warm

Cristian Cubina

Cristina Figarola

Crous Calogero

D

Daifuku Designs

Dan Yeffet & Lucie Koldova

Daniel Cortazar

Daniel Debiasi & Federico Sandri

David Chipperfield

David Trubridge

Davide Oppizzi

DE-SIGNUM - L.LONGO & A.ROMANO

Devis Busato & Giulia Ciccarese

Didier Raimbault

Diesel

Dino Amato

Doriana & Massimiliano Fuskas

E

E. Martinelli & M. Sadler

E.M.

E27 BERLIN

Edmondo Testaguzza

Edward Barber & Jay Ogerby

Elena Salmistraro

Elio Martinelli

Elisa Giovannoni

Elise Fouin

Elomax Agency

Emanuele Magini

Emilliana Martinelli

Emmanuel Gallina

Emmanuelle Legrave

Enrico Cesana

Enrico Franzolini & Vicente Garcia Jimenez

Eric Solé

Ernesto Gismondi

Estela & Nereo

Estudi Ribaudi

Ettore Sottsass

Eugeni Quitllet

F

Fabio Della Fiorentina

Fabio Meliota

Fabio Novembre

Fabio Rotella

Fabrice Berrux

Ferran Morgui

Ferreol Babin

Ferruccio Laviani

Florence Jaffrain

Floris Schoonderbeek

FLOS Architectural

Fontana Arte Archives Historiques

Form Us With Love

Formfjord

Foster Partners

Francesco Dei Rossi

Francesco Lucchese

Francesco Paretti

Franco Bettonica & Mario Melocchi

Franco Raggi

Frandsen Lighting

Frank Kerdil

Front Design

Frost Produkt & Martina Carpelan

FX Balléry

G

Gabi Peretto

Gabriel Teixidó

Gae Aulenti

Gae Aulenti & Piero Castiglioni

Gamfratesi

Garcia Cumini

Geert Koster

Georg Draser

George Carwardine

Giancarlo Mattioli

Gianluigi Landoni

Gianni Arnaudo

Giannis Topizopoulos

Gio Colonna Romano

Gio Ponti

Giovanni Lauda & Dante Donegani

Giulia Agnoletto

Giulio Iacchetti

Giuseppe Maurizio Scutellà

Godefroy de Virieu

Goula & Figuera

Gregorio Spini

Grethe Meyer

Guglielmo Berchicci

Guillaume Delvigne

H

Hannakaisa Pekkala

Hans Bleken Rud

Hans Weyers

Hansandfranz

Hareide Design

Harri Koskinen

Héctor Serrano

Hedda H Braathen

Hervé Langlais

Herzog & de Meuron

Hiroshi Tsunoda

Historical Archive

Hlynur Atlason

HolmbäckNordentoft

Home Lights

Hopf + Wortmann

I

Ionna Vautrin

Iskos-Berlin

Issey Miyake

Itamar Burnstein

Izeu

J

Jaime Hayón

Jake Phipps

James Bartlett

Jasper Morrison

Javier Mariscal

Jean Nouvel

Jean Paul Marzais

Jean-Baptiste Fastrez

Jens Fager

Jens Praet & Vibeke Skar

Jette Scheib

Jocelyn Deris

Johan Lindsten

Johanna Forsberg

Johanna Grawunder

John Sebastian

Jonah Takagi

Jonas Forsman

Jonas Wagell

Joran Briand

Jordi Veciana

Jörg Boner

Jorge Najera

Joris Laarman

Josep Aregall

Jozeph Forakis

Jørn Utzon

K

Karim Rachid & Gio Colonna Romano

Karim Rashid

Kash Kash

Kateryna Sokolova

Kenneth Grange

King & Roselli

Klaus Begasse

Knut Bendik Humlevik

Konstantin Grcic

Koray Ozgen

Kristian Gavoille

Kyla Mc Callum

L

Lab 81

Lagranja Design

Lars Tonoe

Laurence Brabant

Laurent Bailly

Laurent Baulé

Laurent Maré

Lievore Asociados

Livio Castiglioni & Gianfranco Frattini

Loetizia Censi

Lorenzo Radaelli

Luca de Bona & Dario de Meo

Luca Mazza

Luca Nicchetto & Gianpietro Gai

Luca Nichetto

Luca Nichetto & Nendo

Luciano Vistosi

Lucidi & Pevere

Lucie Koldova

Ludovica & Roberto Palomba

M

M+K Design

M. Di Mauro & M. Colli

Mads Sætter-Lassen

Manuel Vivian

Marc Sadler

Marc Venot

Marcantonio Raimondi Malerba

Marcel Wanders

Marco Acerbis

Marco Merendi

Marco Taietta

Marianne Andersen

Marie Michielssen

Marie-Louise Gustavsson

Marina Milà

Mario Botta

Mario Ruiz

Mark Braun

Mars Design Studio

Marta Bakowski

Marzio Rusconi Clerici

Massimiliano Raggi

Matali Crasset

Mathilde Alexandre

Matilde Alessandra

Matteo Thun

Matteo Ugolini

Matti Klenell

Mattias Ståhlbom

Mattias Stenberg

Maurizio Duranti

Max Ingrand

Metis

Michael Anastassiades

Michel Boucquillon

Michele De Lucchi

Michele De Lucchi & Alberto Nason

Michele de Lucchi & Gerhard Reichert

Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina

Michele de Lucchi & Huub Ubbens

Mikko Kärkkäinen

Miklos Leits

Monica Lipken

Moro & Pigatti

Morten & Jonas

Morten Kildahl

N

N. Rossi & G. Bianchi

Nachart

Nahtrang Disseny

Naoto Fukasawa

Nathalie Bernollin

Nathalie Lété

Neil Poulton

Nendo

Nicola Design

Nicola Grandesso

Nigel Coates

NOCC

Noé Duchaufour Lawrance

NoiDoi

Norm Architects

Normal Design

Norway Says

Note Design Studio

O

Obj Studio

Ocilunam

Odoardo Fioravanti

Olivier Desbordes

Ontwerpduo

Ora Ito

Oriano Favaretto

Oriol Llahona

Ove Rogne

Ove Rogne & Trond Svendgård

& - ¿

Örni Halloween

P

Pamio Design

Paolo Rizzatto

Paolo Zani

Pascual Salvador

Patricia Urquiola

Paul & Christopher Massie

Pepe Llaudet

Peter Natedal & Thomas Kalvatn Egset

Philipp Douglas Best

Philippe Nigro

Philippe Starck

Piero Castiglioni

Piero Lissoni

Pierre Favresse

Pio & Tito Toso

Pool

Porcuatro

Prospero Rasulo

Q

Quaglio Simonelli

Quand les belettes s'en mêlent

R

Ramón Solé

Ramón Úbeda & Otto Canalda

Raoul Raba

René Barba

Richard Sapper

Roberto Paoli

Rodolfo Dordoni

Ron Gilad

Ronan & Erwan Bouroullec

Rosaria Rattin

Ross Lovegrove

S

Sam Baron

Samuel Codegoni

Samuel Wilkinson

Sandro Santantonio

Scott Wilson

Sebastian Bergne

Sebastian Herkner

Sebastian Wrong

Selab

Selab & Alessandro Zambelli

Seppo Koho

Sergio Asti

Sergio Mazza

Serraydelarocha

Shane Schneck

Simon Karkov

Simon Legald

Simon Morris

Simon Pengelly

Sofie Refer

Soren Ravn Christensen

Space Copenhagen

Spalletta, Croce, Ragnisco & Wijffels

Staffan Tollgard

Stanislaw Czarnocki

Stefanie Knust

Stefano Giovannoni

Stefano Papi

Stephane Lebrun

Stéphanie du Mesnil

Steve Jones

Stina Lofgren & Ida Sjöberg

Stone Designs

Studio 14

Studio 4P1B

Studio Beretta

Studio Colonel

Studio Elle

Studio JOB

Studio Klass

Studio Natural

Studio Simple

Studio Vit

Sune Jehrbo

Sven Ivar Dysthe

Sylvain Willenz

Søren Rose Studio

T

TAF Architects

Thibaut Theunissen

Thomas Bernstrand

Thomas de Lussac

Tim Rundle

Tina Leung

Tobia Scarpa

Tokujin Yoshioka

Tom Chung & Jordan Murphy

Tom Dixon

Tommaso Cimini

Tous les trois

Tristan Auer

Tristan Lohner

Trond Svendgård

U

Umberto Asnago

Urban Schnieber

V

Valentina Carretta

Valeria Pantone & Dennis Pavoncello

Valerio Bottin

Verner Panton

Vibeke Fonnesberg Schmidt

Vicente Garcia Jimenez

Vico Magistretti

Vogt & Weizenegger

Volker Albus & Stefan Legner

Voon Wong & Benson Saw

W

Werner Aisslinger

Whatswhat

William Ravn

Winnie Lui

WRK-SHP

X

Xjer Studio

Y

YOY

YUUUE

Z

Zanini de Zanine