Co to jest LED ?

 

LED (Light Emitting Diode) w tłumaczeniu „dioda która wydziela światło" nazywana jest również DEL (dioda elektroluminescencyjna) w języku francuskim, a SSL (Solid State Lighting) w języku angielskim.

Dioda LED ma stosunkowo niedawną historię w porównaniu z innymi źródłami światła : zaczęła się rozwijać w oznakowaniu od lat 70. a bardzo się rozprzestrzeniła się w oświetleniu od lat 2010.

LED mogą mieć różne formy dla użytkownika: od zintegrowanego komponentu po wymiennego żarówki. Najbardziej wydajnymi i ekonomicznymi żarówkami są teraz LED, zużywają mało energii i emitują bardzo mało ciepła.

Nie kupujemy żarówek LED, tak jak żarówek żarnikowych lub halogenowych: w przypadku żarówek żarnikowych i halogenów mówimy w watach (W), ponieważ ich natężenie światła zależy od zużycia energii elektrycznej.

Nie ma to już miejsca w przypadku żarówek LED, których moc jest kwalifikowana w lumenach (lm), waty wskazują tylko zużycie energii elektrycznej, żarówka LED zużywa 10 razy mniej prądu niż żarówka żarnikowa a 6 do 8 razy mniej niż halogen.

Po lumenach temperatura barwowa: jest to druga ważna informacja, diody LED są w stanie wytworzyć ciepłe światło identyczne do światła żarówek żarnikowych tak i światło przypominający zimną biel zaciągąjącą kolor na niebieski.

Temperatura barwowa jest wskazywana przez liczbę kelwinów (K) Mówimy o ciepłym świetle między 2700 a 3200 kelwinów, a o zimnym świetle powyżej 4000 kelwinów. Nie wszystkie żarówki LED są kompatybilne ze sternikiem intensywności światła. Muszą być „ściemnialne” lub wyświetlać logo ściemniacza.

Ile lumenów potrzeba aby zastąpić żarówkę żarnikową?

Odpowiednik Lumeny - Watt
LumensWatt
1521 LM100 W
1055 LM75 W
806 LM60W
470 LM40 W
249 LM25 W