Witaj w odległych skandynawskich krajach, w których sztuka światła jest filarem całego wystroju wnętrz. Skandynawski design jest doskonale znany na całym świecie. Słynie z autentycznego i wręcz legendarnego know-how. Wzornictwo jest tam drugą narodowością, dumą dalekiej północy, reprezentowaną przez wielkich projektantów na całym świecie. Ubierz się ciepło i ruszaj na podbój skandynawskiego wzornictwa, które rozczuli Twoje rozświetlone serce!
Miękki, subtelnie egzotyczny styl skandynawski jest obecnie jednym z bestsellerów. Uwielbiamy jego delikatność, która wymaga poświęcenia czasu. Cenimy mistrzostwo światła, które pozwala oświetlać pomieszczenia bez oślepiania lub przytłaczania przestrzeni.
Skandynawski design jest przede wszystkim czysty i funkcjonalny, ale nie zapominajmy o jego charakterystycznej dekoracyjności. Lampy związane z tym trendem są często przepojone nostalgią i elegancją..
W stylu skandynawskim wolimy pomnożyć źródła światła, zamiast stawiać wszystko na centralną lampę wiszącą. Stopniowo budujemy atmosferę.
Przesiąknięte poezją lampy skandynawskie to zabawa materiałami i ich kolorami. Z jednej strony potrafią być dyskretne, z drugiej emanować swoim wnętrzem niczym dzieło sztuki!
Mhm Dania…to kraj, w którym ludzie podobno są najszczęśliwsi na świecie. Nic w tym dziwnego. Tym bardziej że jest to także kraj, w którym odnajdziesz najbardziej designerskie marki oświetleniowe, takie jak marka &Tradition!
Marka &Tradition została założona w 2010 roku. Jej głównym pragnieniem jest wprowadzanie na rynek, reedycja i promowanie na całym świecie oświetlania autorstwa wielkich projektantów, takich jak ikona duńskiego designu Verner Panton.
Kojarzysz kolekcję kultowych lamp Flowerpot? No właśnie! Jej autorem jest Verner Panton.
Marka znana jest z klasycznego (a nawet vintage) designu, zamiłowania do czystego stylu i skandynawskiego rzemiosła. Reedycja ikon to jednak nie wszystko. Aktualnie marka nadal wprowadza do swoich kolekcji projekty nowych artystów, zachowując jednocześnie swój unikalny „Nordic Touch”.
Teraz zmierzamy w kierunku Kopenhagi, gdzie marka Gubi od 1967 roku wyznacza trendy, trzymając się w 100% unikalnego, nordyckiego stylu.
To ekspert we współczesnym designie! Marka specjalizuje się w ponownym wydawaniu kultowych mebli i oświetlenia z lat 40. do 70. XX wieku. W jej ofercie znajdziesz m.in.: kolekcję Multi-Lite, funkcjonalną lampę Grashoppa czy zadziwiającą lampę Cobra .
Marka Gubi zawsze szła z duchem czasu, nigdy się nie zatrzymując. Aby wzbogacić swój doskonale zaopatrzony katalog, nieustannie współpracuje z młodymi, utalentowanymi projektantami, którzy tworzą designerskie, oryginalne oświetlenie o wyjątkowej jakości.
Duńska (nawet w najmniejszym calu), designerska marka Louis Poulsen jest mistrzem reedycji oświetlenia w domowym, przytulnym stylu.
Louis Poulsen, założona w 1874 roku, przebyła naprawdę długą drogę. Marka od zawsze współpracowała z najbardziej znanymi architektami i projektantami w świecie designu, takimi jak Arne Jacobsen czy Poul Henningsen.
Widziała odrodzenie wielu ponadczasowych kolekcji skandynawskiego designu, takich jak seria Artichoke collection, AJ, Panthella czy nawet PH - jej właściwie chyba nie trzeba przedstawiać.
Twórcy marki Louis Poulsen oczywiście nie mówią pas.Nadal biorą udziałw promowaniu nowych projektantów o młodzieńczym spojrzeniu na design. W ten sposób kontynuowana jest historia pionierskiej marki oświetleniowej wnętrz, która od początku była zaprojektowana po to, aby zapewniać optymalne, wygodne oświetlenie, które, krótko mówiąc – jest doskonałe!
Verner Panton, urodzony w 1926 roku w Walentynki, jest jednym z najwybitniejszych duńskich projektantów swoich czasów. Unikał prostych i klasycznych rozwiązań. Był zagorzałym zwolennikiem jaskrawych kolorów, bogatych kształtów, nowatorskich projektów, które zmierzały ku nieco futurystycznym liniom. Co ważne - był pionierem zastosowania plastiku w oprawach oświetleniowych.
Na początku swojej kariery współpracował z innym, słynnym, duńskim projektantem - Arne Jacobsenem.
W 1955 roku postanowił pójść własną ścieżką i otworzył swoje pierwsze studio kreatywne. Pięć lat później nastąpił moment przełomowy. Verner Panton zaprojektował pierwsze plastikowe krzesło formowane wtryskowo Panton 2, co na tamte czasy było prawdziwym technicznym wyczynem.
Krzesło nadal jest produkowane i dystrybuowane przez markę Vitra. Do dziś pozostaje jednym z najważniejszych dzieł projektanta.
Prawie dwadzieścia lat po śmierci Verner Panton nadaljest punktem odniesienia w świecie skandynawskiego designu. Jego oświetleniowe kreacje (Flowerpot, Panthella czy Bellevue) zostały unowocześnione i nadal zdobią nasze domy. I tak pozostanie już na zawsze.
Duński architekt i szczęśliwy ojciec kolekcji AJ… Kojarzysz? To wielki Arne Jacobsen! Urodzony w Kopenhadze w 1902 roku, zyskał sławę dzięki głębokiemu wyczuciu skandynawskiego modernizmu i przynależności do nurtu funkcjonalizmu.
W 1927 roku ukończył architekturę w Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych i bardzo szybko założył własną agencję projektową, w której pracował do końca swoich dni. Zainspirowany meblami i oświetleniem, Arne Jacobsen stworzył w 1958 roku dwa modele kultowych foteli: Egg i Swan. Projekty wykonał dla SAS Royal Hotel w Kopenhadze. Ponadto stworzył także szereg unikatowych lamp stołowych i podłogowych np. kolekcję Bellevue.
Zaczynał jako student, a kończył jako nauczyciel, a nawet profesor Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych, którym został w 1956 roku. Kultowe dzieła Arne Jacobsena, nagrodzone licznymi nagrodami i wyróżnieniami, zdecydowanie wzmocniły skandynawski design!
Urodzony w 1868 roku w Finlandii. Architekt, projektant, kreślarz i urbanista - Alvar Aalto to prawdziwy majstersztyk.
Wielki zwolennik funkcjonalizmu i architektury organicznej. Design, architektura i natura były dla niego jednym. Jego kreacje są w większości inspirowane filozofią.
Alvar Aalto to wyjątkowy artysta, który od zawsze działał z głębi serca. Był wielkim pasjonatem, mnożył dzieła sztuki z różnych dziedzin: szkła, tekstyliów, mebli, malarstwa, rzeźby i oczywiście oświetlenia. Lampy wiszące Golden Bell,Beehive i Bilberry to tylko niektóre z jego charakterystycznych dzieł.
Z pomocą swojej żony Aino Aalto, również architektki, rozwijał swój potencjał twórczy w projektowaniu systemów oświetlenia budynków użyteczności publicznej. Jest także autorem projektu architektonicznego Villa Maierea w Noormarkku, Finlandia House w Helsinkach i kampusu Politechniki Helsińskiej.
Jeśli przejeżdżasz przez Finlandię, możesz odwiedzić Muzeum Alvara Aalto znajdujące się w jego rodzinnym mieście Jyvaskyla, gdzie wszystkie jego prace są prezentowane dla naszej przyjemności!